Renata Ptáčníková

Sociální podnikání

 

  

Řekněte nám několik slov o svém podnikání.

     Podnikám šest let v neziskové organizaci Institut pro ženy. Přibližně rok a půl máme rozjeté sociální podnikání v rámci velkého prostoru pro podnikatele pod názvem  - Viva Ostrava.  Tento prostor slouží jako velká,  moderní sdílená kancelář, která podporuje podnikání, včetně možnosti pronajmutí několika jednacích místností. Dále rodiče tu mohou využít i možnost hlídání dětí. Představte si, že přijdete jen s notebookem, vyberete si místo a pracujete na svém podnikatelském snu, dáte si kafe v naší malé kavárně a seznámíte se s mnoha lidmi, kteří vám mohou pomoci s vaším projektem a vy zase jim.

    

      Co bylo impulsem pro to, abyste začala podnikat?

Chtěla jsem si vydělat více peněz, osamostatnit se a být „pánem svého času“. Zároveň jsem chtěla mít i případný přivýdělek doma, až se ocitnu na mateřské dovolené. Což shodou okolností nastalo ještě v tom roce.

 

Vzpomeňte si na období začátku svého podnikání. S jakými překážkami jste se potýkala?

Nejvíce sama se sebou. Pochopit se a upravit si činnosti tak, aby mi to sedělo, co nejvíce. Protože když rozumíte sami sobě, začnou vám více rozumět ostatní. Vždycky je nejtěžší obstát sám se sebou. A pak k vám najednou přicházejí dobří lidé, peníze, úspěchy, protože jdete tam, kde vás to baví a jste tam přirození.

 

Spoustu žen bude zajímat, jak vypadá Váš běžný pracovní den.

Každý den je úplně jiný. Miluji totiž různorodost, takže žádný den nemám stejný. Někdy jen vstanu a dlouho snídám s dcerou, pak ji odvezu do školky a jdu do Vivy. Záměrně neříkám práce, protože je to prostor, který miluji a kde prostě tvoříme. Tam si dávám schůzky s nejrůznějšími lidmi a v poledne si vyrazím na oběd s lidmi kolem mě, odpoledne zase něco vymýšlíme, pak jdeme domů nebo zůstanu déle a účastním se večerních akcí se zajímavými hosty nebo seminářů, které pořádáme. Buď je uvádím, nebo se jich taky účastním. Občas vyjedu na hory, prostě mixuji dny tak, jak to cítím.

 

     Doporučila byste začínajícím podnikatelkám zúčastnit se podnikatelského kurzu?

Záleží, jaké jsou a co umí. Jestli mají zdravý selský rozum, mají svou intuici, rovnováhu a cestu samy k sobě, tak asi ne. Ale ty, které potřebují vědět a znát spoustu k výše zmíněnému, by po dobrém výběru určitě mohly. Jen já bych asi dobře vybírala.

 

Zažila jste někdy okamžik, kdy jste měla chuť všeho nechat? Kde jste čerpala sílu jít dál?

Mockrát. V sobě. Jinde síla není.

 

Vrátila byste se do zaměstnaneckého poměru?

Nikdy neříkej nikdy. Tam, kde je potřeba, tehdy kdy je potřeba, člověk věci ucítí a jde. Nemám žádná dogmata ani plány.

 

Které vlastnosti jsou dle vašeho názoru pro podnikání nejdůležitější?

Vlastnosti žádné. Nepotřebujete nic. Potřebujete jen znát dobře sama sebe. Z dovedností je to pak respekt, soucit, sebereflexe, láska, k nim člověk potřebuje dospět. Těmito dovednostmi projevujeme nejvyšší vrchol zralosti. Myslím, že doba ega, kdy jsme si všichni honili triko a klepali na ramena, jak jsme dobří, když jezdíme v novém autě, už pomalu končí.

 

     Spolupracujete se subjekty, které nabízejí podnikatelům zdarma konzultace (inkubátory, Czechinvest, atd.)?

Bez nich sociální podnikání snad ani nejde! My využíváme dotace EU i kraje. Zatím nemáme sponzora a netušíme, jestli někdy budeme mít.

 

Co na Vašem podnikání oceňuje rodina či partner?

Nevím, moc se neptám. Člověk by měl být nezávislý na názorech ostatních. Vnitřně cítíte, jestli jste šťastni. A když jste vy, jsou šťastní lidi kolem vás. A to je právě na tom to nejkrásnější. Šíří se to jako “atomovka”.  Samozřejmě, že je třeba dbát na to, abyste svými činnostmi nezasahovali do svobod ostatních.

 

      Na základě vašich zkušeností, co byste doporučila ženám, které uvažují o podnikání.   

Nejprve projít cestou sama k sobě. Poznat se, pochopit, milovat. Sebeláska je klíč k lásce a ke všemu ostatnímu. Milujete pak všechno, co je živé i neživé a přistupujete k věcem se soucitem. K hádkám, konfliktům, ke kolegům, zaměstnancům, partnerovi. Někdy to dře, nejsme bez emoční mašiny, ale právě to, že se v každém konfliktu hledáte, proč vás to vykolejilo, hledáte v tom sebe, naleznete svůj příběh, příběh svého srdce. Je v tom obrovská síla.

 

  Chcete se o podnikání této ženy dozvědět více?

   www.vivaostrava.cz

Co říkají účastníci na naše kurzy?

Byly jste spokojeny s nabídkou, výukou jednotlivých kurzů? Co říkají účastnice tohoto projektu? Všechny reference